Poniedziałek, 3 października 2022, imieniny Teresy, Józefy, Heliodora. Wszystkiego najlepszego!
Dzisiejszy dzień trwa 11 godz. 26 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 23 min.
GOSPODARKA ODPADAMI
ANKIETA
STYPENDIA DLA UCZNIÓW
NASI PARTNERZY
2015-05-16

Tajemnice i sekrety bielskiego muzeum

Późny wieczór, a nawet noc, to wyśmienity czas, by zmienić się w detektywa, odkrywcę, albo artystę. Taką szansę daje nam bielskie Muzeum, które odsłoni przed nami tajemnice i sekrety, które się w nim skryły. Będzie je można poznać w sobotę 16 maja, gdy w całym kraju odbędzie się Noc Muzeów.

- Skłonność do zdobywania informacji, rozwikływania zagadek i odkrywania wszelakich tajemnic są niejako wpisane w naturę człowieka - przyznają bielscy muzealnicy. - Chęć zaspokajania ciekawości często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i wpędza nas w tarapaty. Konsekwencje takiego działania odbiły się na losach ludzkości już wtedy, gdy Epimeteusz z Pandorą otworzyli glinianą beczkę z wszelkimi nieszczęściami, które zalały cały świat. Ciekawość zgubiła też Adama i Ewę, którzy spożyli owoc z zakazanego drzewa i zostali wygnani z raju. Mówi się również, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale z drugiej strony kim byśmy byli gdyby nie ona? Dlatego z okazji tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla wszystkich ciekawskich porządną dawkę tajemnic i sekretów. Ukryły się one rzecz jasna w Muzeum i czekają by zaspokoić Waszą ciekawość. Zapraszamy!

Program sobotnich atrakcji (16 maja)

18.00 Questing - wyprawa odkrywców. Śladami Izabeli Branickiej w Bielsku Podlaskim. To propozycja dla tych, których fascynują tajemnice historii. Waszym zadaniem będzie rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie wskazówek i brakujących liter do hasła związanego z Izabelą Branicką. Przewodnikiem w tej przygodzie będzie wiersz, a nagrodą niespodzianka!

20.00 Promocja najnowszego albumu fotograficznego Bielsk Podlaski i jego mieszkańcy w kolekcji zdjęć Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Fotografie wykonane przez pierwszych bielskich mistrzów stanowią dziś dla nas prawdziwą kopalnię wiedzy na temat życia miasta i jego mieszkańców. Dzięki nim odkrywamy tajemnice i sekrety miejsc oraz ludzi, którzy żyli tu przed nami. Zapraszamy na promocję książki, która pomaga wyjaśnić tajemnice fotograficznych atelier, samych fotografów i osób uwiecznionych za pomocą światła i obiektywu.

21.00 - 24.00 Questing - wyprawa odkrywców. Od nasionka do ręcznika ludowego. To przygoda, która rozgrywa się na wystawie stałej Muzeum w Bielsku Podlaskim - Tajemniczy ręcznik. Ten kawałek płótna skrywa w sobie wszystko to, co w jednym momencie jest radosne i smutne, ciche i głośne, oczywiste i niejasne. W cieniu ręcznika wytrawny obserwator dojrzy los i przeznaczenie człowieka, znane jedynie samemu Stwórcy. Waszym zadaniem będzie poznanie tajemnic i sekretów ludowych ręczników.

21.00 - 22.00 Pędzlem i farbą - kolorowe tajemnice ręczników ludowych. To warsztaty dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów. Zapraszamy dzieci do poznania tajemnic, jakie się kryją w kolorowych haftach płaskich oraz do namalowania własnych wzorów zawierających osobiste przesłanie zgodne z wybranym motywem.

21.00 - 24.00 Zwiedzanie wystawy czasowej Wycinanka łowicka. Tradycja i współczesność. To wystawa, dzięki której w zupełnie nowy sposób spojrzymy na wycinankę łowicką. U nas poznacie tajemnice i sekrety wycinanek oraz dowiecie się co wspólnego mają ze sobą takie czynności jak strzyżenie i wycinanie.

Aktualizacja: 2015-05-05 22:27:45
W przypadku zmiany lub uzupełnienia informacji prosimy o kontakt.
Copyright © 2007-2015 Urząd Miasta Bielsk Podlaski. Wszelkie prawa zastrzeżone.